Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan bebeklerde sarılık yaygın görülür ve genellikle zararsızdır. Sarılık, kanda sarı bir pigment olan bilirubinin birikmesi olayıdır. Bilirubin birikmesi, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucu oluşur. Yenidoğan bebeklerde sık parçalanan ve yenilenen kırmızı kan hücreleri nedeniyle sarılık sık görülür. Ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin karaciğeri tam gelişmediğinden bilirubinin kandan uzaklaştırılması uzun sürer.

  • Sarılıkta deri ve göz beyazı sarı bir renk alır. Daha koyu tenli bebeklerde cildin sarardığını ayırt etmek zor olabilir; ancak avuç içi ve ayak tabanlarında renk değişimini fark etmek daha kolaydır.
  • Yenidoğan sağlıklı bir bebeğin idrarı renksizdir. Sarılığı olan bebeklerin idrarları ise koyu sarıdır.
  • Sarı veya turuncu olması gereken dışkı, soluk renkli ise sarılık söz konusu olabilir.

Yenidoğan sarılığının semptomları, genellikle doğumdan iki gün sonra görülür. Yaklaşık iki veya üç hafta sonra tedaviye gerek kalmadan iyileşme eğilimi gösterir. Nadir de olsa bazı bebeklerde sarılık, altta yatan bir hastalığın işareti olabilir. Yenidoğan sarılığı için çoğu durumda tedavi gerekmez; çünkü normalde 10-14 gün içinde kendiliğinden düzelir. Bazı durumlarda ise biraz daha uzun sürebilir. Tedavi genellikle bebeğin kanında bilirubin seviyeleri çok yüksek seyrediyorsa önerilir. Kandaki yüksek seviyede bilirubin, beyne geçerek beyin hasarı riski taşıyabilir. Bebeğin bilirubin seviyelerini düşürmek için fototerapi ve transfüzyon gibi tedaviler doktor önerisiyle uygulanabilir.

Kaynakça
  1. NHS. “Jaundice Newborn”. (Son Erişim Tarihi: 20 Mart 2023)

Benzer Konular

0-3 Aylık Bebekler İçin Aktiviteler
Yenidoğan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Yenidoğan Bebeklerde Emzirme
Yenidoğan Bebeklerde Banyo
4-7 Aylık Bebekler İçin Aktiviteler
Bebeğin İhtiyaçları Nasıl Anlaşılır?
Günlük Bebek Bakım Rutinleri Nelerdir?
Yenidoğan Bebeklerde Ağız ve Tırnak Bakımı
8-12 Aylık Bebekler İçin Aktiviteler
1 Yaşından İtibaren Bebekler İle Yapılabilecek Aktiviteler
Yenidoğan Bebeklerde Sarılık