İnfantil Kolik İle Karıştırılan Rahatsızlıklar

Pek çok ebeveyn, bebeğinin ilk dönemlerde ağlamasını normal karşılarlar. Bu ağlamalar bebeğin aç olduğunu ya da gaz problemi yaşadığını göstermesinin bir yoludur. Bebeğin beslenmesinde bir problem bulunmadığında ya da bir rahatsızlık belirtisi görülmediğinde ağlamaları infantil kolik olduğu düşünülür. Fakat bazı rahatsızlıklar, kolikte olduğu gibi uzun ağlama nöbetlerine neden olabilir. Teşhis koymadan önce aşağıda sıralanan hastalıkların mutlaka elenmesi gerekir:

  • İnek sütü proteini alerjisi: İnek sütü alerjisi bulunan bebeğin uzun süreli ağlaması sık rastlanan bir durumdur. Eğer çocuk ağlamak dışında beslenme güçlüğü de çekiyorsa, kusma, kanlı ishal ya da egzama bulguları bulunuyorsa alerjiden şüphe edilmelidir. Bu sorun, genelde annenin beslenmesinden süt ve süt ürünleri çıkarıldığında ortadan kalkma eğilimindedir.
  • Laktoz intoleransı: Anne sütünün ilk anlarda gelen kısmı laktozdan yoğundur. Laktoz intoleransı bulunan çocuklar, bu sütü aldıktan sonra diyare ve gaz sancısı nedeniyle uzun süreli ağlamalar yaşayabilir.
  • Nörolojik Problemler: Bebeklerde gelişen migren, depresyon ya da anksiyete gibi durumlar; uzun süreli ağlama nöbetlerine sebep olabilir.

Benzer Konular

İnfantil Kolik Nedenleri Nelerdir?
İnfantil Kolik İle Karıştırılan Rahatsızlıklar
İnfantil Kolik İçin Aile Tavsiyeleri